Icewind Dale recenzia

Hra Icewind Dale je hra tvorená spoločnosťou Black Isle studios. Je akýmsi pokračovaním Baldur's Gate, veľmi populárnej hry, ktorá odštartovala éru ďalších slávnych RPG hier - Baldur's Gate II, Icewind Dale, Icewind Dale II, Planescape: Torment, Neverwinter Nights...
Tak ak ako aj väčšina starších RPG hier, Icewind Dale využíva klasický 2D pohľad z vrchu (pre lepšiu predstavu pozri screenshoty) a podľa môjho názoru je grafika v porovnaní z ostatnými hrami tej doby na veľmi vysokej úrovni (bola vydaná v roku 2000).

Hra Icewind Dale sa odohráva na kontinente zvanom Faerun, na mieste odtrhnutom od civilizácie veľkým pohorým Spine of the world. Toto územie sa volá práve Icewind Dale. Jeho obyvateľov trápia rôzne problémy a... áno, vašou úlohou je ich riešiť.

Ako prvé po asi päťminútovom úvode (video dolu) si v hre vytvoríte svoju skupinu bojovníkov, ktorá pozostáva z od 1 do 6 členov. Každej postave určíte charakteristické vlastnosti, schopnosti, rasu, presvedčenie, vzhľad povolanie... Najpodstatnejšia charakteristická črta postavy je jej povolanie. Hlavné povolania sú bojovník, mág, kňaz, druid, paladin a zlodej. Každý z nich je špecializovaný na nejakú inú časť "činností", ktoré sú v Icewind Dale potrebné. Aby bola skupina silná, je rozumné mať aspoň jedného člena z každého povolania, aby sa postavy vzájomne dopĺňali.

Po vytvorení skupiny sa vaša družina dobrodruhov objaví v hostinci v dedinke zvanej Východný prístav alebo Eastheaven, kde sa celá hra Icewind Dale začína. Príde za vami starosta mesta Hrothgar a po chvíľke hrania sa dozviete o nejakých problémoch a údajných únosoch ľudí z mestečka Kuldahar a tak sa vaša skupina vyberie spolu s Grothgarom a nejakou ďalšou armádou na pomoc. Všetko ide hladko, až kým sa odrazu cestou spustí lavína.....A to nebola len nešťastná náhoda. Vaše pátranie pokračuje, objavujete nových ľudí, miesta nepriateľov... Prvá časť hry Icewind Dale sa zameriava hlavne na pátraní po vzácnom artefakte Kamenné srdce, ďalej už ide o niečo iné...

Keďže je toto len recenzia a nie kompletný návod na Icewind Dale, dalej už nebudem pokračovať. Nechcem náhodou neprezradiť rozuzlenie deja - potom už by to nebolo to pravé vzrušenie pri hraní. Hra Icewind Dale je predsa nato, aby sa hrala a nie nato, aby som o nej mohol písať recenziu. Všetko čo vám môžem povedať je len to, že dej bude pokračovať veľmi zaujímavo a hru Icewind Dale vysoko odporúčam!

Uvádzam aj minimálne požiadavky, myslím však, že dnes už by s chodom Icewind Dale nemal byť najmenší problém.

Pentium 233
32 MB RAM
8x CD-ROM
Additional 200 MB of hard